Egyptské mesto Sharm el-Sheikh sa nachádza na južnom cípe Sinajského poloostrova (South Sinai Governorate, Egypt) na pobreží Červeného mora. Je súčasťou južnej strany, ktoré zahŕňa aj mestá ako Dahab a Nuweiba rovnako ako hornaté vnútrozemie a horu Sinaj. Z jednej strany je Sharm el-Sheikh lemovaný pohorím a púšťou a z druhej strany Červeným morom. Situovaný v piesočnej zátoke Naama Bay. Sharm el-Sheikh je rozdelené na 5 homogénnych centier: Nabq, Ras Nusrani, Naama Bay, Umm Sid a Sharm El Maya. Počas Osmanskej ríše sa používalo pomenovanie Şarm-üş Şeyh. S izraelskou okupáciou v rokoch 1967 – 1982 prišiel aj nový názov Ofir. V súčasnosti sa najčastejšie stretávame so skráteným názvom Sharm (Šarm), ktorý je najčastejšie používaný Egypťanmi a Izraelčanmi. Pre strategicky výhodnú polohu sa transformoval z pôvodnej rybárskej dediny do prístavu a námornej základne egyptského námorníctva. Konalo sa tu veľké množstvo medzinárodných mierových konferencií, preto sa niekedy označuje aj ako „Mesto mieru“. Ekonomika Sharm el-Sheikhu stojí na cestovnom ruchu. Mesto sa aj naďalej rozvíja, aby prilákalo čoraz viac turistov. Prichádzajú zahraniční investori. Kvôli neustálej výstavbe a rýchlemu rozvoju boli vydané viaceré environmentálne zákony, ktoré obmedzujú výšku budov, aby sa tak reguloval celkový vzhľad mesta a okolia bez zatemnenia prirodzenej krásy mesta. Väčšina medzinárodných hotelov, reštaurácií a golfových ihrísk sa sústreďuje okolo centra Sharmu. V roku 2007 tu bol otvorený aj prvý rezort s aqua parkom. Na najjužnejšom cípe Sinajského poloostrova sa rozprestiera národný park Ras Mohammed. Oblasť je známa dlhými úsekmi prírodných pláží. Nachádzajú sa tu piesočné duny so zelenými oázami, kde je možné aj v súčasnosti vidieť pôvodné obydlia a beduínov.
Sharm el-Sheikh je lokalitou plnou 5 hviezdičkových hotelov, ponúka široké spektrum aktivít: golfové ihriská, požičovne bicyklov, squash, plážový volejbal, tenis, relax v hotelových wellness centrách, jazdenie na ťavách a koňoch, diskotéky, bary. Letovisko je vyhľadávané milovníkmi vodných športov – šnorchlovanie, potápanie, windsurfing, parasailing, kitesurfing, kanoistika a plavba loďou. Sharm el-Sheikh je obľúbeným miestom pre potápačov z celého sveta, láka ich pestrý podmorský svet a teplá voda. Nachádza sa tu cca 250 rôznych koralových útesov a stovky druhov rýb. V rámci dopravy sa najviac využíva lodná doprava. Prístav Sharm’s marina (prístav Sharm) je vybudovaný pre jachty a plachetnice s terminálom pre výletné lode a pravidelnú trajektovú dopravu do Hurgady a Agaba. Mesto má aj vlastné letisko - Sharm el-Sheikh International Airport. V meste Sharm el-Sheikh sa nachádza kláštor sv. Kataríny (Saint Catherine ‛s Monastery). Leží pod Mojžišovou horou, cesta k nemu vedie púšťou medzi horami, je možné vidieť byzantské mozaiky zo 6. storočia. Organizujú sa pravidelné výlety do skalného mesta Petra, Káhiry, Luxoru, Alexandrie či výletné plavby po Níle. Navštevované sú skalné chrámy, ktoré sú zvláštnosťou Egypta, ale aj množstvo ďalších chrámov. Treba spomenúť jeden z najväčších egyptských chrámom, ktorým je Chrám boha Amona v Luxore. Vybudovať ho dal faraón Amenhotep III, ku ktorému viedla aleja sfíng. Zaujímavým je ďalej Chrám boha Amona v Karnaku, nachádza sa 1,5 km od Luxoru. Pôvodne bol cestou spojený s chrámom v Luxore. Navštevovaná Alexandria je druhým najväčším mestom Egypta. Je to pomerne mladé mesto. Založil ho Alexander Veľký v roku 332 p. n. l.. Nachádzajú sa tu pamiatky ako palác Al Montazah či katakomby Kum eš – Šukáfa. Šikovnosť alexandrijských zlatníkov je možné vidieť v miestnom múzeu. Veľké množstvo z egyptskej histórie je pod správou
UNESCO.
Egyptský Sharm leží v subtropickom suchom podnebí, v zimnom období sa teplota pohybuje cca medzi 18 - 23 °C, v auguste do 37°C. Teplota mora sa počas celého roka pohybuje okolo 21°C – 28°C. Teplota v noci závisí od prevládajúceho smeru vetra, keďže sa nachádza pri horách. V horách je klíma odlišná, občas v nich v zime sneží. Na jar prichádzajú lejaky.